דף הבית
נושאים כלליים

טרקטורונים
כללי

טרקטורונים הם כלי רכב לכל דבר.מדובר ברכבים פתוחים בעלי ארבעה גלגלים שהישיבה בהם היא בצורת רכיבה, בדומה לאופנוע. יתכן שמקור השם במקור התגלגל מהעובדה שבראשית שימש הכלי בעיקר חקלאים בעבודתם בשדות או במרעה ויתכן וגם בגלל צורת הגלגל של הטרקטורונים שמזכירה מבנה גלגל של טרקטור.

רוב הטרקטורונים הם בעלי יכולת הנעה 4X4, מה שמאפשר להם עבירות כמעט בכל תוואי שטח. בדרך כלל דומה המנוע למנוע של אופנוע ונפחו הוא כמה מאות סמ"ק. ממדיו הקטנים, באופן יחסי, מעניקים לו יתרון ניכר על פני רכבי שטח אחרים ולכן בעיני רבים טרקטורונים נחשבים לכלי השטח האולטימטיביים.


היסטוריה כללית

שנות ה – 60 מסמנות את תחילת יצורם של הטרקטורונים. הכלים הראשונים יוצרו בגרסאות של שלושה גלגלים והיו בעצם אופנועי שטח בעלי שלושה גלגלים. הונדה היתה הראשונה בשנת 1969להוציא דגם עם מנוע 89 סמ"ק בעל 7 כוחות סוס ללא בולמי זעזועים. את הפרסום הרב ביותר לכלי רכב מוזרים אלה בעלי שלושה גלגלים מנופחים כמו בלון הביא הסרט "יהלומים לנצח" של ג'יימס בונד, הוא גם הקפיץ את הכלי בסולם המכירות.

זכות הראשונים על דגם ארבעה גלגלי המוכר יותר היום, שמורה לחברת סוזוקי. השם שניתן לרכב היה ALL TERRAIN VEHICLE או בקיצור ATV והיא החלה להפיץ אותו בשנת 1983. מאז הוכנסו שינויים רבים בעיקר בגודל וחוזק המנוע אך בצורתו כמעט ולא השתנה הטרקטורון מאז.

מאז שנות ה-90 חברת פולאריס היא מבין החברות המובילות בתחום, דגמי פולאריס בולטים בעיצובים חדישים ובביצועים ללא תחרות. כיום טיולי הריינג'רים הם הפופולאריים ביותר בקרב מטיילים בדרום הארץ כמו גם בצפונה. ריינג'רים מבית פולריס משלבים נוחות נסיעה ועבירות שטח יוצאת דופן.


טרקטורונים כיום

בישראל, על מנת לרכב על טרקטורונים, ישנה חובת החזקת רשיון נהיגה רגיל או לפחות רשיון נהיגה על טרקטור. לפיכך גיל המינימום להוצאת רשיון כזה הוא 17. הורים רבים יעדיפו לקנות לילדיהם טרקטורון או טרקטורונים יד שניה מתוך הנחה מוטעית כי הוא עדיף ובטוח, בזכות ארבעת גלגליו, על אופנוע. למעשה אין טעות גדולה מזאת.

השילוב של רוכבים כה צעירים ובלתי מנוסים ויחד עם רוח נעורים וכוח מנוע עוצמתי ביותר עם יכולת נהיגה בשטח לא סלול עושים את הטרקטורונים לכלי רכב מאוד מסוכנים. הדבר מתבטא בין השאר בביקורים תכופים אצל מוסך טרקטורונים. למעשה רוב תאונות בהן מעורבים טרקטורונים הינן תאונות בהן מעורבים בני נוער ללא ניסיון ומיומנות בנהיגת שטח.


פעלולים בשטח - אין עליה שאי אפשר לעלות...
הכי פופולארי

בישראל, טרקטורון הוא כלי רכב מאוד פופולארי לטיולים וחברות רבות קמו בשנים האחרונות והן מספקות טרקטורונים למגוון פעילויות שקשורות בעיקר בהשכרת טרקטורונים לטיולי שטח או לרכיבה אתגרית בתנאי שטח קשים. חברת פולריס היא מבין יצרניות הטרקטורונים המובילות כיום בשוק.

הדבר מתבטא הן באיכות הכלים והן בביצועים יוצאי דופן. גם ביחידות סיור של צה"ל ויחידות אחרות של כוחות הביטחון טרקטורונים משמשים למטרותיהם הביטחוניות השונות ושם הוא מכונה "יאגי".