דף הבית
נושאים כלליים

דם טבורי

מאת: רינה יוגל

דם טבורי מכיל בתוכו תאי גזע רבים. תאי הגזע האלו הם בעלי פוטנציאל להחליף תאים שונים בגוף, בעיקר במערכת הדם, והם גם משמשים כמקור חשוב להשתלת אברים. ברחבי העולם וגם בישראל כבר נעשה שימוש מוצלח ונרחב בתאי הגזע המופקים מהדם הטבורי.

רבבות הורים לפעוטות שזה עכשיו נולדו מצטרפים בכל יום לפרויקט של איסוף דם טבורי. איסוף הדם נערך מיד לאחר לידת התינוק והוא הליך פשוט שאינו כואב.

בשנים האחרונות השתפרה היכולת של איסוף הדם הטבורי, ולכן הכמויות הנאספות הוכפלו כמעט. באיסוף הדם הטבורי רואים המדענים חלק חשוב של הרפואה המחייה בעתיד.


דם טבורי - סיבות טובות לשימור

• דם טבורי מכיל בתוכו תאי גזע. מדובר בתאי גזע עובריים שעדיין לא התמיינו ולכן אפשר להשתמש בהם במגוון מחלות ובעיות רפואיות. תאי גזע אלו יכולים להתאים את עצמם לאיברים ולמערכות שונות בגוף האדם.

• לתאי הגזע המוצאים מאדם בוגר יש מגבלות רבות. תאי גזע מסוג זה עברו כבר התמיינות ושויכו לאברים ספציפיים, ולכן קשה להשתמש בהם לכל מטרה אלא רק לסוגים מסוימים.

• מדענים מכל העולם צופים כי בעוד מספר לא רב של שנים אפשר יהיה להשתמש בתאי הגזע לריפוי מחלות ניווניות. אירועים הפוגעים במערכת העצבים גורמים למחלות ניווניות כמו פרקינסון או אלצהיימר, לטרשת נפוצה ולעתים גם למוות.

• תאי עצב שנפגעו אינם ניתנים כיום לריפוי. גם אוטם שריר הלב הגורם לנמק בשריר הלב בלתי אפשרי לתיקון או להחלפה. בעתיד, כך מקווים המדענים, תאי הגזע המופקים מדם טבורי יוכלו להתאים את עצמם לאברים אלו, לשפר את איכות החיים וגם להציל חיים.


דם טבורי - מידע ומושגים חשובים

• בנק דם ציבורי – שימור הדם הטבורי בבנק דם פרטי הוא האיכותי ביותר והמשתלם ביותר. יחד עם זאת, בישראל פועל גם בנק דם ציבורי המופעל באמצעות משרד הבריאות ומגן דוד אדום, כל אזרח רשאי לפנות בבקשה אל בנק הדם הציבורי.

• שמירת דם טבורי היא מעין ביטוח לכל המשפחה. אם חלילה יחלה אחד מבני המשפחה הקרובה לתורם הדם, מירב הסיכויים כי הדם השמור יתאים לו ואפשר יהיה להשתמש בו ולא להזדקק לתורמים זרים.

• דם טבורי נשמר בתנאי מעבדה קפדניים, ותוחלת החיים שלו היא עד עשרים שנה. יש כיום חברות שטוענות שאפילו שלושים שנה.


>>לחצו כאן להמשך קריאה אודות תפקיד ההורים בתהליך איסוף הדם הטבורי.