דף הבית
נושאים כלליים

חיסונים
חיסונים | מאת: אורה רביצקי

חיסונים לתינוקות מבדילים בין מערכת בריאות מפותחת לבין מערכת בריאות כושלת. באמצעות החיסונים אפשר למנוע מחלות זיהומיות . מערכת הבריאות המערבית מצאה מאות חיסונים למחלות שונות וכך חיסלה כמעט מחלות רבות . יש הורים רבים המאמינים ברפואה טבעית ומתנגדים לחיסונים.

זוהי טעות! סיפורו של רועי , תינוק בן שישה חודשים ימחיש את הצורך בחיסונים . רועי חלה בדלקת קרום המוח מאחר והוא לא קיבל חיסונים, הגוף לא הצליח להילחם במחלה. אחרי מאבק קשה על חייו נשאר רועי בחיים אך חירש בשתי אוזניו אילו היה רועי מקבל את החיסונים הייתה החירשות נמנעת.


חיסונים פעילים וחיסונים סבילים


קיימים שני סוגי חיסונים. חיסונים פעילים וחיסונים סבילים. בחיסונים פעילים מחדירים לגוף חיידקים מוחלשים או מומתים כדי לפתח בגוף נוגדנים לחיידקים. חיסונים סבילים הם חיסונים עם נוגדנים הניתנים כאשר יש בגוף זיהום וצריך לטפל בו במהירות ולכן אין זמן לחכות עד שהגוף ייצר בעצמו את הנוגדנים.


חיסונים נפוצים וחשובים

ישנם חיסונים קבועים שכל תושב במדינה מפותחת מקבל מיום הולדתו ובמשך חייו, בעיקר בגיל הילדות. ישנם חיסונים נוספים הניתנים לפי בחירה או לפי המלצת הרופא. במאמר זה נדון בחיסונים הקבועים. חלק מהחיסונים ניתנים בהפרשי זמן קבועי, פנקס חיסונים ממוחשב מאפשר לעקוב אחר התהליך שלב אחר שלב.


התרכיב המשולש - דיפטריה, טטנוס, ושעלת : תרכיב זה בנוי מחיידקים מומתים של המחלות שעלת, דיפטריה וטטנוס . בעבר היו בעיות עם חיידקי השעלת, אך על אף הבעיות, זהו חיסון חשוב כי מחלת השעלת עלולה לגרום לסיבוכים קשים .כיום פותח חיסון חדש עם פחות תופעות לוואי.

חיסון נגד חצבת - חיסון המורכב מנגיף חי מוחלש . חיסונים לתינוקות מסוגלים למנוע את מחלת החצבת הפוגעת בילדים קטנים ועלולה לגרום למוות.

חיסון נגד אדמת – ישנם חיסונים הבאים להגן על נשים הרות שלא יחלו באדמת בתקופת ההיריון ולא ילדו תינוקות בעלי מומים.

חיסון נגד פוליו – שיתוק ילדים – זוהי מחלה קשה הנגרמת על ידי חיידק המצוי באדמה, בחיות ובאבק. מחלה זו עלולה להטיל בילדים נכות וגם לגרום למוות .

חיסון נגד צהבת זיהומית . חיסון בעל נגיפים מומתים , כמעט ללא תופעות לוואי ומטרתו היא למנוע מחלות כבד.

חיסונים לפני טיולים  - ראוי לציין כי לפני טיולים אל מדינות שאינן מפותחות, בעלות איכות תברואתית נמוכה, וכן בעלות זיהומים - יש לבצע חיסונים לחול במרפאות המטיילים בארץ.
 
 
>> הנחיות כלליות לגבי חיסונים לילדים - מה להכין מראש, איך להחזיק את התינוק...