דף הבית
נושאים כלליים

חיסונים לתינוקות
חיסונים לתינוקות | מאת: אורן חיים

חיסונים לתינוקות ניתנים במדינת ישראל ובעולם המערבי כמעט לכל התינוקות הנולדים. בישראל מקבלים התינוקות את החיסונים בטיפות החלב, מרפאות העוקבות אחרי התפתחות הילד, ורובם אינם כרוכים בתשלום. חיסונים לתינוקות גרמו להפחתה משמעותית ולכמעט היעלמות של מחלות רבות שהיו נפוצות בעבר וגרמו לתמותת תינוקות רבה. חיסונים עוברים בדיקות רבות לפני שהם מוזרקים לתינוקות והיום כמעט ואין בהם סיכון. ישנם חיסונים עם תופעות לוואי אך בדרך כלל תופעות הלוואי אינן מסוכנות וחולפות כעבור כמה שעות או כמה ימים. כל תקופה, לפי צרכי התקופה , מכין משרד הבריאות תוכנית של חיסונים לתינוקות. לרוב נוספים חיסונים חדשים.


חיסונים לתינוקות – החיסונים המומלצים בעשור האחרון

• החיסון המחומש – זהו חיסון הניתן שלוש פעמים, בגיל חודשיים, בגיל ארבעה חודשים ובגיל שנה. חיסון זה מכיל חמישה חיסונים נגד חמש מחלות: דיפתריה, טטנוס, שעלת , שיתוק ילדים, ודלקת קרום המוח.
אלה חיסונים נגד חיידקים שהיו פעילים בעבר והיו מסוכנים מאוד. כיום עקב ההתחסנות של רוב האוכלוסייה בעולם המערבי, המחלות האלו כמעט ואינם מצויות, בעיקר בעולם המערבי.

• החיסון המשולש - זהו חיסון מרכזי בתוכנית של חיסונים לתינוקות . זהו חיסון נגד מחלות הקרמת צפדת ושעלת. אלו מחלות מסוכנות היכולות לפתח סיבוכים רבים העלולים לגרום למומים ואפילו למוות. כיום בשל החיסון, גם אם נחלה במחלה , הגוף המחוסן ייאבק במחלה , ולכן כמעט ולא נגרמים סיבוכים וודאי שאין כמעט מקרי מוות .

• חיסון נגד דלקת נגיפית – זהו חיסון הניתן פעמיים, בגיל שנה וחצי ובגיל שנתיים. חיסון זה ניתן נגד חיידק התוקף את הכבד ונמצא בעיקר במזון ובמים מזוהמים.

• חיסון נגד אבעבועות רוח – רק לאחרונה הכניס משרד הבריאות את החיסון הזה לתוכנית של חיסונים לתינוקות. חיסון זה בא למנוע את מחלת האבעבועות רוח העלולה לגרום לסיבוכים קשים.

• צהבת B - חיסון הניתן מיד לאחר הלידה ואח"כ בגיל חודש ובגיל חצי שנה.

• חיסון דחף – זהו חיסון נוסף הניתן למתחסן ומטרתו לעורר מחדש את מערכת החיסון כדי להחזיר למתחסן את רמת החיסון שירדה עם השנים.


>>קראו עוד בנושא חיסונים לחו"ל - רלוונטי במיוחד עבור מי שטס לדרום אמריקה.