דף הבית
נושאים כלליים

עניים בישראל
מי מוגדר כאדם עני?
ההגדרה לאדם עני משתנה מאוד מאחד לאחד כאשר הפרופורציות ותפישת החיים משתנה, אם כי ההגדרה לפי המדינה היא ברורה מאוד וקשורה ביכולת של כל אדם להתקיים באופן בסיסי עם כל ההכנסות הנקיות שלו אל מול ההוצאות הממוצעות שקיימות במשק. עם זאת, העוני האמיתי נקבע לפי איכות החיים של אדם או משפחה מסוימת שלא מאפשרת להם לעמוד בסטנדרט המקובל במדינה שכולל יכולת להגיש ארוחות בריאות ומלאות לכולם, חינוך ראוי לילדים, יכולת להתלבש כראוי ולחגוג את חגי ישראל בצורה מכובדת. אנשים רבים לא נחשבים לעניים לפי ההגדרה אם כי איכות חייהם ירודה נוכח ההכנסות המעטות שיש להם, אם בכלל, אל מול הוצאות שלא ניתן לקזז בצורה נוספת.

כיצד מודדים את כמות העניים בישראל?

מספר פעמים נשאלת השאלה כיצד בכלל נקבעים כמות של עניים בישראל ומי בודק מהו הנתון האמיתי שמשקף את המראה האמיתית של האוכלוסייה. את הנתונים מלקטים חברות שמבצעות סטטיסטיקות כמו למשל הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שמטרתה לבדוק את החתכים השונים במדינה ולבדוק את ההתאמה שלהם למצב סוציו אקונומי שבחלק מהמקרים מנסה להיפטר כדי ליצור חברה שווה יותר ורווחה לכלל תושביה.

מה ניתן לעשות כדי לפתור את בעיית העניים בישראל?
הפתרון ליציאה ממעגל עוני בישראל ראשית נובע מהכנסות אפשריות בעיקר למשפחות שאין להם כלל הכנסה ולעיתים מגיעים למצב של אי בטחון תזונתי. ברגע שנסגר מפעל מסוים, מאות אנשים מוצאים את עצמם ללא עבודה מה שלא תמיד הממשלה מצליחה לפתור, למרות העזרה שהיא נותנת בצורה שוטפת למפעלים כדי שימשיכו להתקיים למרות שהמפעל מפסיד כסף, רק כדי שהתעסוקה באזור תישמר. יצירת מקומות עבודה היא המפתח למעגל עבודה תקין במדינה מתוקנת כשגם הורדת יוקר המחייה הגבוה שיש בישראל יכול להקל על חייהם של מיליונים.
ישנם מקומות רבים של התנדבות בישראל עבור עניים.