דף הבית
נושאים כלליים

רדיאטורים לרכב

רדיאטורים לרכב ותפקידם

רדיאטורים לרכב הם מהחלקים החשובים ברכב לקירור המנוע. מנוע שריפה פנימי זקוק לקירור על מנת שלא יתחמם יתר על המידה, דבר שיגרום לעיוות המתכת ולהשבתת המנוע. קירור המנוע ברכבים נעשה בכמה אמצעים לרבות שמן המנוע ונוזל קירור הזורם אל המנוע לצורך זה. רדיאטורים לרכב הם מכשירים המשמשים לפינוי החום מן המנוע והם דואגים לשמירה על טמפרטורת עבודה תקינה.


מיקום רדיאטורים לרכב

רדיאטורים לרכב ממוקמים בחזית הרכב במקום שיש בו זרימת אוויר טובה ושוטפת עקב הנסיעה. משב הרוח מגיע לצלעות הרדיאטור ומפנה את החום ביעילות רבה. בנוסף לרוח הנושבת באופן טבעי ממוקם בחזית הרדיאטור מאוורר מכאני או חשמלי שמופעל כאשר טמפרטורת המנוע מגיעה לסף קבוע מראש, כאשר תפקידו של המאוורר הוא להגביר את קצב קירור הנוזל המצוי במערכת.


פעולת רדיאטורים לרכב

רדיאטורים לרכב בנויים כך שקיימת זרימת נוזל הקירור כל הזמן למעט שלב החימום של המנוע שטרם הגיע לטמפרטורת העבודה שלו. על זרימת הנוזל מפקח תרמוסטט המותקן במנוע והוא מפסיק ומתחיל את פעולת הזרימה המבוצעת באמצעות משאבת מים המותקנת בסמוך לרדיאטור.הנוזל הזורם ברדיאטור אינו מים אלא נוזל מיוחד של מים מזוקקים וחומר מיוחד נגד קיפאון ביחס שווה. נעשה שימוש בנוגד קיפאון בגלל שמים מתרחבים בטמפרטורות נמוכות, והתרחבות זו יכולה להזיק למנוע. מכיוון שהנוזל במערכת יכול להגיע לטמפרטורה של מאה מעלות ויותר יש להיזהר מאד בעת פתיחת מכסה הרדיאטור.


הטיפול ברדיאטור

בגלל המבנה דמוי הצלעות הדקות של הרדיאטור הוא יכול להיות רגיש למכות ויש לבדוק את רדיאטורים לרכב בכל טיפול שנתי או עקב תאונה שעבר הרכב. ובכל 50 אלף ק"מ מומלץ לעשות לרדיאטור טיפול הכולל ניקוי ושטיפה מיוחדים כדי למנוע היתכנות של סתימה וחימום יתר של המנוע.