דף הבית
נושאים כלליים

הסכם סלולרי
הסכם סלולרי

הסכם סלולרי הוא הסכם די מורכב, ובו סעיפים רבים, אותם מפרטת החברה הסלולרית באותיות קטנות, ולעתים במונחים בלתי ברורים. הסכמים סלולריים מיועדים ללקוחות פרטיים, הרוכשים חבילה סלולרית זו או אחרת, או לחברות, הרוכשות חבילות מרובות לעובדי החברה. בין אם לקוחות פרטיים או חברה, רבים אינם נותנים את הדעת על הפרטים והסעיפים הקטנים, ובמקרים רבים, אי שימת לב זו, היא לרועץ.

קוראים בין השורות

הסכם סלולרי מורכב ממחיר דקה של זמן אויר, דמי שימוש קבועים שנקבעו על ידי החברה, תקופת ההסכם, עלויות נוספות, כמו אפשרות קבלת מיילים וגלישה באינטרנט, עדכוני חדשות, תעריפים מיוחדים לשיחות בחו"ל, שירותי הודעות טקסט, המוכרים לנו בשם סמס, ועוד. בנוסף לסעיפים הקבועים, רבים אינם מודעים לתוספות, החשובות והמשמעותיות, המדברות על מצבים של סיום ההתקשרות עם הספק הסלולרי, ודמי היציאה, שאינם נמוכים כלל, במקרים של סיום התקשרות מוקדם ביניכם לבין הספק הסלולרי. וכאן מתחילה הבעיה. במקרים רבים, חברה , או אדם פרטי נשארים עם אותו הספק הסלולרי, גם אם אינם מרוצים מהשירות שקיבלו, וזאת לאחר שגילו כי אם יסיימו את ההתקשרות טרם המועד שנקבע, יחויבו בקנסות יציאה בסכומים גבוהים מאד.

איך קוראים הסכם סלולרי

אם מדובר בחברה, המגייסת לשורותיה עם השנים, עובדים נוספים, ומספקת להם טלפון סלולרי במסגרת הטבות החברה, או שישמש ככלי עבודה, יוצא כי הסכם ההתקשרות מתחדש כל הזמן, וברגע שאותה החברה מבקשת לצאת מההסכם, מסיבותיה שלה, היא נדרשת לשלם אלפים, ואף עשרות אלפי שקלים, כקנס יציאה מוקדמת.
הדבר נובע מהסעיף המציין, כי לכל מכשיר שנרכש, יש תקופה מינימלית בה הוא מחויב "לשמור אמונים" לספק הסלולרי. מספיק כי החברה הזמינה מכשיר חדש, או אפילו שדרגה מכשירים קיימים, מתחילה להספר בשנית תקופת ההתקשרות, ללא התחשבות בזמן שכבר עבר מאז החתימה על הסכם סלולרי שהתבצע במקור.

נמנעים מטעויות

לכן, לפני חתימה על הסכם סלולרי, חשוב מאד לקרוא את השורות הקטנות, להבין היטב את המשמעות שלהן, לבקש הבהרות והסברים ברורים, ובשפה שתבינו, על כל סעיף, שיש לכם ספק לגביו, ואף להתמקח על התנאים שמציבה בפניכם חברת הסלולר. זכרו כי לחברת הסלולר יש אינטרס גדול משלכם לשמר אתכם, בין אם אתם לקוח פרטי, או חברה גדולה, בשל התחרות העזה הקיימת ביום בין ספקי הסלולר השונים. לכן, גם אם יאמרו כי לא ניתן לשנות הסכם סלולרי, התעקשו במקומות בהם אתם חשים כי הסעיפים אינם לטובתכם.