דף הבית
נושאים כלליים

קונספירציה
קונספירציה, או תיאורית הקשר של רצח קנדי

קונספירציות הן מנת חלקנו גם בחיי היום יום. פרשיות אפלות כאלה ואחרות מוכרות לנו הן מהתקשורת ולפעמים גם בחיינו הפרטיים, החל מפיטורין שאנו בטוחים שנעשו כמעשה קונספירציה, הפסד במשחק כדורסל למדינה אחרת, פלואוריד במים ותוצאות הגרלת הלוטו האחרונה. יחד עם זאת, ישנן קונספירציות שנלקחות מאד ברצינות, ונרקמות סביבן תיאוריות רבות מאד, לעתים אפילו משכנעות ביותר. אחת הבולטות שבהן היא תיאורית הקשר של רצח הנשיא האמריקאי, קנדי, שם הטענה היא לתאורית קשר מורכבת, והכרזה כי הדברים אינם כפי שהם נראים בשטח.

אז מה באמת קרה שם?

העובדות היבשות מציינות את רציחתו של נשיא ארה"ב ג'ון קנדי בשנת 1963. לפי העובדות ירה בקנדי מתנקש בעת שקנדי שהה במכונית בעלת גג פתוח, בעת מסע בחירות שלו בדאלאס. המתנקש, לי אוסוולד, נעצר, אולם הוא נרצח עוד טרם התחיל משפטו.
הקונספירציה בפרשה זו טוענת למחסור בפרטים, לצירופי מקרים בלתי מתקבלים על הדעת, ואף כי הממשל באמריקה מסר גרסאות סותרות לפרשה. החשד: לא מספרים את האמת. אחד החשדות העיקריים היו כי בניגוד להצהרת הממשל האמריקני, לי אוסוולד לא פעל לבדו במהלך הירי בנשיא.

קושרים קשרים

תאוריית הקשר בפרשת רצח קנדי היא כי מדובר ביוזמה של סוכנות סי איי איי האמריקנית שלא תמכה בגישתו שוחרת השלום של קנדי עם ברית המועצות, דאז. הטענה היא כי מדובר ברצח שתוכנן ואורגן על ידי הסוכנות, שדאגה להטיל את האשמה על לי אוסוולד, ואף להפטר ממנו טרם פתיחת המשפט. בנוסף, דאגו להעביר לוועדת החקירות שטיפלה בנושא, מידע מוטעה בכוונה, ולהשמיד היטב את הראיות המעידות על מה שהתרחש בפועל.

מזימות ותככים?

כיום נוטה הציבור האמריקני לחשוד כי יש אמת, ולו גם בחלק מן הנתונים, ורוב הציבור מאמין כי הרצח לא היה מעשה של אוסוולד בלבד.
בנוגע לרצח קנדי, נרקם מספר לא מבוטל של תאוריות קשר, כשהחשודים העיקריים בפרשה היו מדינות רבות כגון ברית המועצות, המאפיה, קובה ואף ישראל. התאוריה לגבי מעורבות הסי איי איי, היא זו המשמעותית ביותר.