דף הבית
נושאים כלליים

יתרונותיו של פרספקס
מהו פרספקס?

פרספקס הוא למעשה רק אחד מהשמות הנפוצים לזכוכית אקרילית, או בשמה המדעי פולימתיל מתאקרילט. השם הזה אולי נשמע לכם מדעי ומנותק מחייכם, אולם בפועל בכל מקום בו תסתכלו סביבכם תוכלו להבחין בתוצרי הזכוכית האקרילית המדוברת, כפי שנפרט מיד. הזכוכית הזו היא פולימר סינתטי, כלומר עשויה מהרבה יחידות של חומר שחוברו יחד בצורה מלאכותית בכדי ליצור את הזכוכית המיוחדת הזו. לזכוכית האקרילית ישנם מספר יתרונות בולטים על פני הזכוכית הרגילה. לדוגמה, היא עמידה הרבה יותר בפני מכות חיצוניות ולא מתנפצת בקלות. בנוסף, היא מעבירה אור בצורה טובה, כך שיותר מתשעים אחוזים מהאור הנראה עובר דרכה. לבסוף, היא גמישה וניתנת לעיצוב ולכיפוף על פי הצורך.

כיצד מכינים פרספקס?

כפי שציינו, אחד היתרונות הבולטים של פרספקס, הוא הזכוכית האקרילית, הוא שניתן לכופף ולעצב אותה בחום. ככלל, מחלקים את שיטות ההכנה והעיצוב של הזכוכית האקרילית לשני סוגים. הסוג הראשון נקרא אקסטרוזיה, או שיחול בעברית. בשיטה זו, החומר מותך ולאחר מכן מועבר דרך גלגלות מיוחדות שמקנות לו צורה מסוימת, עובי מסוים וכדומה, תוך כדי קירור החומר והתגבשותו בחזרה למצב מוצק. השיטה השנייה לעיצוב זכוכית אקרילית נקראת יציקה. בשיטה זו, הזכוכית האקרילית מותכת ומוכנסת לתוך תבנית מוכנה מראש, שמקנה לזכוכית האקרילית את הצורה והמבנה של תבנית זו.

שימושי הפרספקס

בזכות התכונות שמנינו והיכולת לעצב אותה במגוון צורות וכן לחתוך אותה בלייזר, הזכוכית האקרילית משמשת לתחומים רבים בתעשייה. לדוגמה, חלונות המטוסים עשויים מפרספקס, כמו גם ציוד מחשוב ואלקטרוניקה מסוגים שונים, מתקני תצוגה ומעמדים בחנויות תכשיטים ובחנויות אחרות ועוד. כמו כן, בשל היכולת להטביע כיתוב על גבי הזכוכית האקרילית היא משמשת גם לשילוט ולפרסומת בתחומי השיווק.