דף הבית
נושאים כלליים

סרטן עור
כולנו מכירים את המחלה הנוראית סרטן ומפחדים ממנה. סרטן זה למעשה שם כולל לקבוצה גדולה מאוד של מחלות שכולן מאופיינות בשגשוג לא פרופורציונאלי ולא מבוקר של תאי הגוף באזורים שונים. באופן יותר ממוקד, סרטן עור, הינו כל גידול סרטני, שפיר או ממאיר, שמקורו באחד מהתאים המרכיבים את שכבות העור שלנו. סרטן מסוג זה הינו סרטן שכיח ביותר, אשר מהווה על פי סטטיסטיקות מסוימות את הסרטן החמישי בשכיחותו בישראל. בנוסף, כמות המקרים של סרטן של תאי העור הולכת ועולה עם השנים האחרונות כנראה בשל הידלדלות שכבת האוזון, חשיפה לא אחראית לשמש ולשיזוף ונוכחות גורמים מזהמים באוויר.

סוגים של סרטן עור

ככלל, סרטן עור נחלק לשלושה סוגים עיקריים, על פי סוג תאי העור שמהווים את מוקד הגידול. הסרטן מהסוג הראשון הוא כנראה המוכר ביותר והקטלני ביותר וזהו המלנומה. מלנומה הינה גידול של תאים מייצרי פיגמנט בנקראים מלנוציטים, ופעמים רבות הוא בא לידי ביטוי בשומה או נקודת חן בעלת מאפיינים ספציפיים שניתנים למעקב אל רופאי עור. הסוג השני של סרטני העור הוא קרצינומה של תאי הבסיס. זהו הסוג הנפוץ ביותר אשר מהווה כתשעים וחמישה אחוזים מהמקרים. הוא גדל לאט באופן יחסי ומצוי בעיקר באזורי העור והכתפיים. הסוג השלישי והאחרון הוא קרצינומה של תאי הקשקש, המהווים את השכבה החיצונית ביותר של העור.

אבחון ומניעה

השיטה הטובה ביותר למנוע סרטן עור מכל אחד מהסוגים שצוינו היא התנהלות חכמה יותר בשמש, הכוללת מריחת קרם הגנה, הימנעות משהייה ממושכת בשמש בשעות החמות והימנעות ממיטות שיזוף למיניהן. בנוסף, לאנשים בהירי עור או בעלי שומות רבות על גבי העור מומלץ ביותר לעבור מעקב קבוע אצל רופא עור מומחה.