דף הבית
נושאים כלליים

זמני כניסת השבת בלוח העברי
הזמן היהודי

לוח הזמנים היהודי בעולם המודרני נקבע בהתאם ללוח הזמנים העתיק של ימי בראשית, היהודים רואים בשקיעת החמה את סיומו של היום הנוכחי והתחלת היום הבא. ההלכה היהודית מעניקה חשיבות רבה לזמנים ומקפידה על זמני כניסת השבת, הדלקת נרות, תפילות בשעות קבועות, קביעת מועדי החגים בתאריכים קבועים ועוד. חלק ניכר מהמצוות הנהוגות ביהדות דורש מעקב אחרי זמנים - הצום ביום כיפור, זמן הטלית וקריאת שמע נעים כולם על ציר הזמן. לעזרת המאמינים מציעים אתרי אינטרנט ועיתונים פרסומים יומיומיים של מועדי תפילה, זמנים לכניסה וליציאת שבת או צום ועדכונים נוספים.


אפליקציית זמני כניסת השבת


מועד כניסת השבת משתנה בין אזורי הארץ וארצות העולם, יהודי ארצות הברית מקבלים את השבת בשעה שונה בהשוואה ליהודים החיים בישראל או באירופה. בעידן בו אפשר למצוא אפליקציה מיוחדת לזיהוי אבטיחים אדומים ומתוקים אפשר גם כמובן למצוא אפליקציות מצוינות למעקב אחר זמני כניסת השבת בלוח העברי, קבלת ייעוץ מרבנים וגישה ישירה למאגרים גדולים של תפילות, מזמורים ושירי ילדים לקראת שבת.


איך קובעים מתי נכנסת שבת?


השבת נכנסת באופן רשמי עם שקיעת השמש ביום שישי, בכדי למנוע חילול שבת נהוג לקבל את השבת כבר כחצי שעה לפני שקיעת השמש. את כניסת השבת מסמלים מנהגי הדלקת נרות שבת, הכנת ארוחת השבת החגיגית, לבישת בגדים נקיים ומהודרים ותפילת ערב שבת בבית הכנסת. טקס קידוש השבת קודם לארוחת הערב ובמהלכו נהוג לטעום יין, לברך על הלחם ולשיר מזמורים של שבת קודש.


קבלת שבת בגני הילדים


כמעט בכל גן בישראל מתבצעת ביום שישי בצהריים קבלת שבת קטנה, הילדים מתחלפים בתפקידים ובכל יום שישי משמשים שני ילדים אחרים בתפקיד אימא שבת ואבא שבת. הגננת מסבירה לילדים על חשיבות השבת, ההבדל בין שבת קודש וימי חול, זמני כניסת השבת, מנהגי השבת וערכים של צדקה, עזרה הדדית ויהדות. הלימודים בגני הילדים ובתי הספר מסתיימים בימי שישי בשעות מוקדמות והילדים ממהרים הביתה לסייע בהכנות לקראת השבת. יום השבת הוא היום החשוב ביותר בלוח השנה היהודי ובמשך שנים רבות מסמלת שבת קודש את הדת היהודית בפני הדתות האחרות ובכל רחבי העולם.