דף הבית
נושאים כלליים

זמני כניסת השבת
איפה למצוא את זמני כניסת השבת?

איך יודעים מתי נכנסת שבת?


ההלכה היהודית קובעת את זמני כניסת השבת בהתאם למועד שקיעת השמש, יציאת השבת נקבעת בהתאם לשקיעת השמש וצאת הכוכבים הראשונים. היהדות קובעת כי שקיעת השמש היא המועד בו מתחלפים הימים, בהתאם לכך נכנסת שבת קודש כבר ביום שישי עם שקיעת השמש. השבת כולה מתמשכת יותר מ-24 שעות, השבת לא יוצאת מיד עם שקיעת השמש ביום שבת אלא רק בשעת צאת הכוכבים. היהודים בישראל ובכל רחבי העולם אינם נדרשים לקבוע בעצמם את הזמנים בהתאם לשקיעה ולצאת הכוכבים. את זמני השבת אפשר למצוא כיום באתרי אינטרנט ובעיתוני סוף השבוע.

זמני כניסת השבת באינטרנט


הרב של האינטרנט ורוב אתרי האינטרנט מפרסמים מראש את מועדי כניסת השבת לחודשים הקרובים. הפרסום מאפשר תכנון מראש של פעולות ההכנה לקראת שבת, עבודה, בישולים ונסיעות. שומרי המסורת נמנעים מביצוע כל מלאכה ביום שבת. ההכנות לקראת שבת כוללות בישול ארוחת שישי חגיגית והתקנת ארוחות ליום שבת על פלטה מיוחדת. במהלך השבת נמנעים המסורתיים מהדלקת אש וביצוע פעילויות של בישול. חשוב להדגיש כי התחבורה הציבורית בישראל מסתיימת עם כניסת השבת, לא ניתן לנסוע באוטובוסים או ברכבות לאחר כניסת השבת. אתרי האינטרנט מעניקים לישראלים בכל רחבי העולם גישה מהירה ללוח זמני כניסת השבת ויציאת השבת בכל רחבי העולם.

תוספת זמן שבת

שבת קודש מתפרסת על פני יותר מ-24 שעות, המנהג להאריך ולהוסיף לשבת זמן נוסף הוא מנהג יהודי עתיק. מצוות הוספת הזמן לשבת נקבעה כבר בתקופת חז"ל, תוספת הזמן נקראת תוספת שבת. אורכה של התוספת משתנה בין הקהילות היהודיות השונות ברחבי העולם. בכל מקום נהוג להוסיף תוספות שונות של זמן שבת, התוספת נעה בין 20 דקות ועד 40 דקות. את תוספת השבת הארוכה ביותר נהוג לקיים בעיר הקודש ירושלים. את זמני כניסת השבת וצאת השבת קובעים כרבע שעה עד חצי שעה לפני מועד שקיעת השמש ביום שישי וכחצי שעה לאחר שעת צאת הכוכבים הראשונים. זמן צאת הכוכבים משתנה בהתאם לעונות השנה והמיקום על פני כדור הארץ, בכדי להבטיח את שמירת השבת קובעים אנשי ההלכה טווח ביטחון של זמן שבת.

זמני כניסת שבת ושמירת שבת בחו"ל

קהילות יהודיות ניתן למצוא בכל רחבי העולם, היהודים בארה"ב ובמדינות אירופה ממשיכים ושומרים על אורח חיים מסורתי גם מחוץ לארץ ישראל. את זמני כניסת השבת בחו"ל מפרסמים בעבורם באתרי אינטרנט מיוחדים בשפה העברית, בשפה האנגלית ובשאר שפות. חשוב להיכנס ולבדוק את זמני כניסת השבת מבעוד מועד, אתרים מסורתיים ישראלים נסגרים לכניסת גולשים במהלך השבת.