דף הבית
נושאים כלליים

ייצוג בבתי דין רבניים

מאת: אור חיימוב

ייצוג בבתי דין רבניים

לא יודע מי מכם היה לאחרונה בבית דין רבני אבל מדובר בחוויה הזויה עבור החילוני הממוצע. בכלל, אני לא מבין איך זה קרה שהכוח של בית דין רבני מוסד באופן שבו הוא מוסד. למעשה אתה יכול לחיות כחילוני חרד כל חייך, ללא שום קשר לדת, ובסופו של דבר בצמתים המרכזיות ביותר של חייך כיהודי עדיין תידרש לתת דין וחשבון למוסדות הרבניים.

צמתים מרכזיות

כשאני אומר צמתים מרכזיות אני מתכוון למרכזיות ביותר- לידה, בר מצווה, חתונה ומוות. תעשה מה שתעשה בחייך, בצמתים הללו אתה עתיד לפגוש את אותו בית דין רבני אימתני אם תרצה ואם לא. מובן שיש כבר דרכים אלטרנטיביות אבל הן עדיין בשוליים ומתייחסים אליהן בחשדנות תוך הפעלת סנקציות. דוגמא טובה לכך היא העובדה שילד שנולד לזוג שלא התחתן דרך הרבנות נחשב לממזר במדינה.

ממזרים

רק המילה הזו יש בה כדי לזעזע ציבורים שלמים של חילונים שלא רוצים לגזור על ילדיהם מין צרה שכזו. בכל מקרה, סביב עניין הנישואין בולטת במיוחד התערבותו של בית דין רבני במדינה. רבים מאיתנו מכירים את החוויה של ללוות חבר לרבנות כעד לרווקותו לפני החתונה. זו חוויה מוזרה אבל אפשר להסתכל עליה בחיוך.

הרבנים

הרבנים היושבים מאחורי השולחנות הכבדים ברבנות נראים כאילו הוציאו אותם מסרט על אירופה של לפני 300 שנה, השאלות צפויות וכל ההצגה משעשעת. ייצוג בבתי דין רבניים יכול להפוך בקלות למחזה פסטורלי ולא קשור למציאות. לבית דין רבני בישראל יש מסתבר סמכות נרחבת בכל מה שקשור לפירוק חבילות משפחתיות למיניהן וחסרי המזל בינינו שרוצים להתגרש נדרשים לפעמים לכתת רגליהם באותם מסדרונות.

אני לא מבין גדול בעולם המשפט בלשון המעטה אבל אני שואל את עצמי בכל זאת, מי הם אותם רבנים ? מה השכלתם? מי שם אותם לקבל החלטות בבית דין רבני אשר חורצות את גורלותיהם של אנשים ? למה אני, שאינני מאמין בדרך חייהם ובאמונתם, צריך בכלל לקבל אותם כסמכות בענין? ולמה המדינה משתפת עם זה פעולה?

סיכומו של דבר - ייצוג בבתי דין רבניים

כל העניין נראה לי הזוי לחלוטין. זאת ועוד, אני חושב שמצבי כגבר עוד טוב בתוך העניין הזה. מכיוון שמדובר במוסד דתי השובניזם הוא חלק מהעניין שם. ייצוג בבתי דין רבניים קריטי במיוחד עבור אישה שצריכה להתמודד לבדה מול המערכת המאיימת הזו. שלא לדבר על להיות אישה שבוגדת בבעלה...כמו במקרה שלי. לא נורא, לפחות בבית דין רבני היא תקבל את היחס שמגיע לה אחרי מה שעשתה.