דף הבית
נושאים כלליים

מהי שומה
שומה היא נגע עורי ממוקד הנובע מחלוקה מקומית של תאים מסוג מלנוציטים. מדובר בתאים מייצרי פיגמנט המכונה מלנין והוא הנותן לשומות ולנקודות החן את צבען הייחודי. שומות עשויות להופיע בכל אזור בגוף, בגדלים ובצורות שונות וכמובן בגוונים שונים. במרבית המקרים, שומות אינן מהוות סכנה בריאותית אך עלולות להוות מטרד אסתטי ועל כן קיימות שיטות רבות להסרתן. מעקב אחר התפתחות שומות חשוב במיוחד בשל הסיכוי כי שומה תעבור שינוי ותהפוך לגידול סרטני מסוג מלנומה ממאירה של העור. גידול זה, במידה והתגלה בשלב מוקדם, ניתן להסרה כירורגית פשוטה וללא סיבוכים נוספים ברוב המקרים. עם זאת, הזנחה של הגידול עלולה לגרום להופעת גרורות במקומות מרוחקים ובמצב זה, מדובר בסכנה חמורה. לכן, חשוב לבצע מעקב תקופתי אחר שומות.

ביצוע מעקב שומות

ניתן לעקוב אחר התפתחות שומות באמצעות ביקור תקופתי אצל רופא עור הבוחן ומתעד את השומות השונות ואת אופיין. תדירות הביקור היא אחת לשנה בממוצע ותלויה במספר השומות ובממוצע החשיפה לקרני השמש במהלך השנה. כמו כן, ניתן לבצע מיפוי ממוחשב של שומות במכונים ייעודיים על מנת שניתן יהיה לתעד כל שינוי ברמת וודאות גבוהה במיוחד.

הסרת שומות

במידה וקיימת שומה חשודה או שמא המטופל מעוניין בהסרה של שומה בשל שיקולים אסתטיים, קיימים פתרונות רבים המאפשרים זאת. החל מהסרה כירורגית של השומה – שיטה המתאימה למרבית סוגי השומות, דרך גילוח של חלקה העליון בשילוב עם צריבה מקומית של החלק הנותר בעזרת מחט חשמלית וכלה בצריבה באמצעות קרני לייזר או חנקן נוזלי ואף כימיקלים שונים המיועדים למטרה זו. ביצוע הסרה על ידי מומחה בעל ניסיון מקטינה את הסיכוי להצטלקות ולסיבוכים שונים ועל כן מומלץ לחפש רופא מנוסה ובעל מוניטין.