דף הבית
נושאים כלליים

פרויקט תמ"א 38
מהו פרוייקט תמ"א 38

תמ"א אלו הן ראשי תיבות של המושג 'תכנית המתאר הארצית' לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. כלומר, אלו הן אוסף של תקנות שמטרתן העיקרית היא טיפול בסיכונים ובמפגעים (במיוחד לבנייני מגורים) שיכולים לקרות כתוצאה מרעידת אדמה. ככלל, תקן הבטיחות הישראלי מפני רעידות אדמה מחייב את כל המבנים (שנבנו החל מהחלתו, בשנת 1980) לעמוד בתקני בטיחות מסוימים בעת בניית בנייני מגורים. הפרויקט הוקם אם כן, לחיזוק תשתיות ולשיפור עמודי התווך של אותם בניינים שנבנו לפני 1980 ואינם עומדים בתקני הבטיחות המחייבים.

שתי סיבות להסכים להצטרף לפרוייקט

  • עליית ערך הדירה שלכם –  שיפוץ בניין המגורים שלכם כחלק מפרויקט תמ"א 38 לא יגבה מכם כסף (ההפך, ככל הנראה תקבלו תמריץ מסוים עבור עזיבתכם את הדירה לזמן מה וכן מימון מגורים זמניים) ובסופו של דבר גם יעלה את ערך הנכס שלכם, שכן תשתיות חזקות יותר ושיפוץ כללי הן מבפנים והן מבחוץ יועילו לעליית הביקוש עבור הבניין.
  • טיוב וחיזוק התשתיות – תקני הבטיחות מפני רעידות אדמה לא נוצרו סתם. כאמור, אלו הם תקנים שחוקקו על ידי המדינה, לפני שנים רבות, ומטרתם להגן על תושבי המדינה (ובפרט עליכם, דיירי אותם בניינים ישנים ומסוכנים בטיחותית) מפני הנזק הגדול (הן מבחינת נפש והן מבחינת רכוש) שיהיה כרוך ברעידת אדמה שעלולה לפקוד אותנו בכל יום.
תמ"א 38- חצי הכוס המלאה אז נכון שהסכמה לביצוע תמ"א 38 בבניין המגורים שלכם תחייב אתכם לעזוב את ביתכם לזמן מה או לחיות בצל רעשי מנופים ודחפורים לתקופה לא מבוטלת, אך כל אלו בטלים בשישים לעומת היתרונות שבפרויקט. בסופו של דבר, עם סיום עבודות השיפוץ בבניינכם, תצאו נשכרים ומורווחים הרבה יותר מאשר מופסדים מהזמן שביזבזתם.