דף הבית
נושאים כלליים

פסיכולוגים קליניים
פסיכולוגים קליניים מטפלים בהפרעות נפשיות חמורות כמו חרדות, דיכאונות , סכיזופרניה ועוד. פסיכולוגים קליניים עובדים במרפאות לבריאות הנפש, בבתי ספר, בבתי חולים וגם בקליניקות פרטיות. כדי לטפל בהצלחה בקשיים הרגשיים של המטופלים על הפסיכולוגים הקליניים לעבור הכשרה קפדנית וארוכה בתחום הפסיכולוגיה הקלינית.

פסיכולוגים קליניים - על הכלים הטיפוליים

• אחד מכלי העבודה המרכזיים של פסיכולוגיים קליניים נקרא "העברה".

• העברה הוא מושג שבו הנפש מעבירה דפוס מעוות של קשר שהיה בעבר להווה. בשל העיוות של הקשר, ההווה נצבע בצבעים כהים וההעברה מעוותת את ההווה. הקשר הפגוע בעבר גורם לבעיות נפשיות בהווה ומלווה את המטופל כל הזמן, בכל מקום ובכל מצב.

• פסיכולוגים קליניים עושים שימוש טיפולי בכלי זה. רבים טוענים כי העברה היא אחד הכלים המשמעותיים ביותר המסייעים לאדם הרוצה לעשות שינוי משמעותי בחייו.

• כאשר מטופלת, לדוגמה, חוותה קשר מעוות בילדותה עם אמה, היא נושאת אתה את חוויות הקשר ולא מצליחה להשתחרר ממנו. הקשר הבעייתי משפיע על הקשרים היום יומיים עם הסובבים אותה. אם אמה לא העריכה אותה, המטופלת תחפש כל הזמן הערכה אצל הסובבים ותכעס כאשר היא לא מקבלת יחס של כבוד והערכה.

כאשר בני המשפחה של המטופלת אינם מסוגלים להעניק לה כל הזמן הערכה ועידוד, ייפגם הקשר גם אתם. פסיכולוגיים קליניים מעודדים את המטופלים לספר על אודות הקשרים בעבר, ומעבירים למטופלים מסרים של הערכה ועידוד. הם מכבדים את ההתמודדות עם הקשיים ומביאים את המטופלים למצב שבו הם לא מחפשים הערכה בכל קשר ויכולים לבנות קשרים בריאים ללא משקעי העבר.

פסיכולוגיים קליניים - על הקריירה התובענית

• עבודתם של הפסיכולוגים הקליניים מעניינית ומעניקה סיפוק רב, אך לצד הסיפוק והעניין, פסיכולוגיים קליניים מרגישים שחיקה ועייפות כעבור מספר שנים. העבודה התובענית, האחריות הרבה ושעות העבודה הארוכות הם בין הגורמים העיקריים של השחיקה שחשים הרבה פסיכולוגים קליניים.

• מטופלים רבים הם מטופלים שאינם יציבים בנפשם. פסיכולוגים קליניים רבים חשופים יום יום לאיומים מצד מטופלים מעורערים בנפשם.

• על אף כל החסרונות, עבודת הפסיכולוג היא עבודה מאתגרת ומתגמלת גם מבחינת הסיפוק בעבודה וגם מבחינה כלכלית.