דף הבית
נושאים כלליים

פנקס חיסונים
מאת: אורה רביצקי

פנקס חיסונים הוא הפנקס המתעד את כל החיסונים שמקבל כל אחד מיום הולדתו ועד בכלל. בעת שחרור הילוד מבית החולים מקבלים ההורים פנקס חיסונים. כל חיסון הניתן לילד נרשם בפנקס הזה. את הפנקס יש לשמור להמשך הרישום במטרה לעקוב אחר מועדי החיסונים שניתנו ולמנוע מתן חיסון מיותר. פנקס חיסונים ממוחשב משמש בין השאר כעדות - הנושא אותו קיבל את החיסונים הרשומים בו.

בצמתים חשובים בחיים אנו נצרכים לפנקס החיסונים.

לפני הגיוס לצבא צריכים המתחיילים להציג את פנקס חיסונים כדי לבדוק אם הם מחוסנים בכל החיסונים הנדרשים, ואם לא פג תוקפם של כמה חיסונים.

בעת פציעה , אפילו פציעה קלה , חשוב להציג לפני הרופא המטפל את הפנקס. לעתים עבר זמנו של חיסון הטטנוס והנפצע יידרש לחיסון חדש. רק פנקס חיסונים מעודכן יוכל להעיד אם יש צורך בחיסון נוסף או לא .

לפני טיול לחו"ל – מדינות רבות דורשות מהמטיילים להציג פנקס עדכני . גם משרד הבריאות מבקש לחסן את היוצאים לחו"ל , בייחוד לארצות שבהם רמת התברואה נמוכה. פנקס חיסונים ידווח על החיסונים שניתנו בעבר ועל החיסונים הנדרשים כעת.

כדי לקבל "גרין קארד" בארצות הברית נדרש המבקשים להציג פנקס חיסונים . חדווה, שנשלחה מטעם העבודה לכמה שנות עבודה בארצות הברית , מספרת כי לפני חתימת החוזה עם החברה המעסיקה בארצות הברית היא נדרשה להציג פנקס חיסונים . לצערי, היא אומרת לא שמרתי את הפנקס וכמעט שלא התקבלתי לעבודה . רק לאחר התרוצצויות רבות הצלחתי לשחזר פנקס חיסונים.


פנקס חיסונים שאבד- כיצד נשחזר?

קשה מאוד לשחזר פנקס חיסונים שאבד, במיוחד לאנשים בגיל מבוגר יותר. לעתים אפשר להיעזר ברישומים של האחיות בטיפות החלב אך רק מ1998 התחיל משרד הבריאות לתעד מתן חיסונים ושירות זה כרוך בתשלום. ד"ר קצמן יבגני, מומחה למחלות זיהומיות , שנשאל על שחזור פנקס חיסונים לאישה בת 30, הציע לבדוק עם ההורים אם הם חיסנו אותה . אם כן, הוא אמר, את יכולה לקחת פנקס חיסונים ריק ולרשום בו את כל החיסונים שהיו מקובלים בתקופה שבה נולדת .