דף הבית
נושאים כלליים

מכבש

מכבש לבניית כבישים ותשתיות


עבודות תשתית ובניית כבישים מצריכה שימוש בסוגים שונים של ציוד הנדסי כבד שבלעדיהם לא ניתן כיום לבצע את העבודה. סלילת כבישים, או הכנת תוואי להנחת מסילת רכבת מצריכים עבודות תשתית נרחבות הכוללות סילוק מכשולים בדרך, חפירות מסוגים שונים, יישור השטח וכדומה. עבודות אלה מבצעים בעזרת כלים הנדסיים כבדים לרבות דחפורים, באגרים, מחפרונים, מפלסות, מגרדות, מכונות קידוח, מנופים, מכבשים ועוד.
תפקידו של מכבש בעבודות אלה


מכבש הוא למעשה כלי עבודה ייחודי שתפקידו הוא לכבוש וליישר את הקרקע אחרי כל עבודות התשתית והפיתוח. לאחר שמסתיימות עבודות סילוק המכשולים ותוואי הכביש מוגדר על פי התוכניות מתחילים להכין את הדרך לסלילת הכביש. למכבש יש שני תפקידים עיקריים בתהליך זה. בחלק הסופי של הכנת התוואי ולאחר שהונחה תשתית החומרים שעליה ייסלל הכביש משמש המכבש ביישור וכבישת הדרך לפני תחילת הסלילה עצמה שלרוב נעשית עם מכונות מיוחדות ששופכות את האספלט במקום. לאחר שמכונות אלה מסיימות את עבודתן נעשה שימוש נוסף עם מכבש על מנת לכבוש את החומר וליישר אותו באופן סופי לפני התייבשותו הסופית ופתיחת הדרך לשימוש.


מכבשים מסוגים שונים


מכבש אינו כלי אחיד והוא מגיע בגדלים שונים לצרכים מגוונים. יש מכבשים ענקיים שעובדים בסלילת כבישים רחבים וגדולים לאורך קילומטרים רבים. כלים אלה הם לרוב כלי הנדסה מאד כבדים והם כוללים גלגל כבישה גדול וזוג גלגלי טרקטור מצידו השני של הכלי. גלגלים אלה מאפשרים תמרון יעיל של הכלי. בנוסף יש מכבשים שכוללים שני גלגלי כבישה כבדים בלבד ואלה מיועדים לעבודות במקומות קטנים יותר ויש גם מכבשים המופעלים באופן ידני והם מיועדים לעבודות תיקון כבישים בדרך כלל.