דף הבית
נושאים כלליים

חיסונים לילדים

מאת: אורנה דניאל

חיסונים לילדים – תמיד חשוב

אומנם המחלות שנמצאות בסל החיסונים שמקבלים ילדים ותינוקות בישראל אינן נפוצות כיום בעולם המערבי, אולם חשוב לדעת שגורמי המחלות לא נעלמו. רבים מהחיידקים והוירוסים שגורמים למחלות שנגדן מחסנים תינוקות כמו פוליו, טטנוס, דיפטריה ועוד עדיין נמצאים בסביבת המחייה הטבעית הקרובה שלנו או בסביבה הרחוקה יותר, אולם בעולם הגלובי והמקושר יכולים להגיע לסביבה הקרובה לנו בקלות ובמהירות. מסיבה זו מומלץ לחסן תינוקות בזמן נגד מחלות הילדות גם אם הן כיום אינן נפוצות.

חיסונים לילדים


חיסונים לילידים - הנחיות טכניות

בזמן החיסון מומלץ להחזיק את התינוק יושב על הברך שלכם כאשר הוא נשען עליכם ואתם מחבקים את זרועו השניה. רגליו של התינוק צריכות להיות משולבות בתוך הברכיים שלכם. בצורה זו אתם שולטים בצורה יציבה בכל ארבעת הגפיים של התינוק בזמן החיסון. בד"כ נותנים חיסונים לילדים בשריר הירך, שהוא אחד השרירם הגדולים בגוף, וצורת אחיזה זו מבטיחה שליטה מירבית ויציבה בתינוק בזמן החיסון.


חייבים פנקס חיסונים

כאשר אתם באים לחסן את תינוקכם, חשוב להישאר רגועים ככל שניתן – תינוקות חשים בלחץ של ההורים ועלולים להיות עצבניים וחסרי מנוחה בזמן החיסון אם הם חשים שאתם כאלו. חיסכו מעצמכם ומהתינוק שלכם עוגמת נפש ובזבוז זמן מיותר ואל תשכחו להביא איתכם את פנקס החיסונים של התינוק – אי אפשר לחסן את התינוק ללא פנקס החיסונים שלו ובמקרה זה תאלצו לשוב לטיפת החלב עוד פעם עם פנקס חיסונים. מומלץ בנוסף גם להביא איתכם צעצוע, שמיכה או בובה שהתינוק אוהב. בזמן החיסון שימרו על קשר עין עם התינוק ודברו איתו ברכות על מנת להרגיע אותו.


חיסונים לילדים – לשכך את הכאב

לאחר החיסון אפשר וכדאי להניק את התינוק כדי להרגיע אותו. בנוסף חבקו אותו ודברו איתו כדי להרגיע אותו. ביממה הראשונה לאחר החיסון ממולץ לתת לתינוק נוזלים רבים ולעשות לו אמבטיה במים פושרים על מנת להוריד את החום שלו (במקרה והחום עולה). במקרה והתינוק "מקטר" ייתכן והוא סובל מכאבים – ייתכן וכדאי לתת לו משכך כאבים טבעי לתינוקות או רגיעון כדי להקל על הכאבים שלו. בימים שלאחר החיסון כדאי לעקוב אחר התנהגות חריגה של התינוק – חום קל ואדמומיות באזור ההזרקה הם תופעות נורמליות לאחר חיסון.

תופעות הלוואי של חיסונים חולפות תוך 24-48 שעות ממועד החיסון. במקרה ותופעות הלוואי לא עוברות לאחר פרק זמן זה מומלץ להתייעץ עם הצוות הרפואי.