דף הבית
נושאים כלליים

הפירנאים
כל מה שצריך לדעת על רכס הרי הפירנאים

הפירנאים הם רכס הרים המפריד מבחינה גיאוגרפית את חצי האי האיברי מאירופה. חצי האי האיברי נמצא בדרום-מערב אירופה ובו שוכנות המדינות ספרד, פורטוגל ואנדורה. מלבד הפרדתו מאירופה, רכס הפירנאים מהווה גבול ממשי בין ספרד לבין צרפת. הנסיכות אנדורה נמצאת ממש במרכזם של ההרים, שאורכם עומד על 430 קילומטרים ומגיע מחוף הים התיכון ועד חוף האוקיינוס האטלנטי.

רכס הפירנאים הוא אחד המקומות המתוירים ביותר בעולם. הפסגה הגבוהה של הרכס נקראת אנטו והיא מגיעה לגובה של 3,404 מעל פני הים, אולם לצד משמעותה הגיאוגרפית היא מייצגת מאבק חברתי ותרבותי הנמשך כבר שנים רבות. מלבד החלוקה בין ספרד לצרפת, הרכס מחלק בין הקטאלונים במזרח והבאסקים במערב. בצד הספרדי יש לשתי הקבוצות הללו זהות ועצמאות נפרדת. בשנים האחרונות הגיע המאבק בין הקבוצות לשיא, שצפוי להסתיים בהכרזה על עצמאותה של קטלוניה וניתוקה הכללי מספרד.

התרבות של רכס הפירנאים


בעמקים הגבוהים שבמרכז הרכס ניתן למצוא תרבויות מבודדות המהוות כר פורה למחקר אקדמי. כך לדוגמא אפשר לבדוק איך הצליחה אנדורה לשמור על זהותה, או באיזה אופן חבל סרדניה או תושבי עמק אראן המחולקים בין צרפת לקטלוניה מושפעים מהסביבה. כלכלת המתיישבים ברכס הייתה מבוססת בעבר על חקלאות, אולם כיום המיקוד עבר לתיירות ובייחוד לתיירות חורף. רוב בתיה של העיירה ויאייאה למשל הם מלונות ודירות נופש המושכרות לחובבי ספורט אתגרי.

רכס הפירנאים הוא מוקד משיכה עבור חוקרי טבע, מטיילים, מטפסי הרים וכל מי שרוצה לתור את הפארקים באיזור וליהנות מנוף עוצר נשימה. הרכס מכיל עדויות קדומות להימצאות האדם הקדמון ביבשת אירופה ובמערות הנמצאות בצד הצרפתי ניתן לזהות ממצאים פרהיסטוריים יוצאי דופן.