דף הבית
נושאים כלליים

אבחונים פסיכולוגיים
אבחונים פסיכולוגיים -מהם?

אבחונים פסיכולוגיים, נערכים מדי שנה במאות אנשים, מכל שכבות האוכלוסייה, ובכל הגילאים. אבחונים פסיכולוגיים מטרתם לבחון התקדמות תקינה של המוח וההתנהגות, על מנת לראות שאין חריגות כלשהן או ליקויים.

אבחונים פסיכולוגיים נעשים בדרך כלל בהקשר לימודי, כמעוניינים לראות קושי מסוים או לקות של תלמיד, אך הם נעשים גם אצל אנשים מבוגרים, שעברו טראומה או תאונה, על מנת לראות שהם מתאימים וכשירים לבצע משימות שונות. אבחונים פסיכולוגיים כאלה, יכולים לתת הקלות במבחנים לתלמידים המתקשים בכתיבה או קריאה. אבחונים פסיכולוגיים מקובלים כיום בקבלה לעבודות מסוימות, ומהוות בסיס לבדיקת כישרונות האדם ויכולותיו.


מי זקוק לאבחונים פסיכולוגי?


בעולם המודרני של היום, יש מודעות רבה לכל הקשור בחינוך, ילדים בעלי לקויות למידה, הסובלים מקשיי ריכוז, כתיבה, קריאה ודיבור, והאבחונים הפסיכולוגיים נועדו על מנת לאשש סברה שאכן יש בעיה או קושי, ולפיכך לתת סיוע בבתי הספר היסודיים או התיכוניים, כדי לאפשר לילדים אלה להתמודד עם בחינות, ובמיוחד עם בחינות הבגרות.

ילדים ונערים אלה הם הזקוקים העיקריים לאבחונים פסיכולוגיים כאלו, הנערכים על ידי מוסדות מקצועיים .יש סוגים רבים של אבחונים פסיכולוגיים המותאמים לנסיבות שונות ובהתאם לכל קושי או בעיה שמצוינת אצל התלמיד. אבחונים פסיכולוגיים הם אפשרות נהדרת לתלמידים והוריהם, שחוששים שהנער מתקשה בלימודים, ולא יודעים מדוע.


מי עורך את המבחן?


במבחן, שאותו עורכים מאבחנים פסיכולוגיים ומאבחנים דידקטיים, שתפקידם לטפל בלקויות למידה וקשיי למידה, נבדקות יכולות אינטליגנציה של המאובחנים, יכולות בקריאה, כתיבה ודיבור, ויכולות מתמטיות.

ניתן לבקש אבחון פסיכולוגי ספציפי, לדוגמה רק למתמטיקה, או אבחון פסיכולוגי מלא בכל התחומים. מחירם של האבחונים הפסיכולוגיים אינו זול. המבחנים יכולים לעלות למעלה מחמש מאות שקלים ולהגיע אף לאלפיים שקלים לאבחון. אבחון משולב הוא יקר הרבה יותר מאבחון רגיל, נתון שיש לקחת בחשבון.


מדוע כדאי לעבור את האיבחון?


האבחון הפסיכולוגי, מסייע רבות לתלמידים המתקשים בלימודיהם, ונותנים בסיס לקשיים רבים שהתלמיד חש בזמן לימודיו בבית הספר. האבחון מועיל לתלמידים, ומונע מהם לחשוב על עצמם כטיפשים, חסרי יכולות, ועצלנים, ולחוש תחושת אשמה במשך שהייתם בכיתה.

קושי לימודי מהווה מכשול ותחושת חוסר ערך עצמי, שעלולה להשפיע על התלמיד במהלך חייו ועל תחומים אחרים בחייו, וחבל. אבחון פסיכולוג יכול לתת אישור על כך שיש בעייה. לאחר מכן יכול לקבל התלמיד הקלות כמו הארכת זמן במבחנים.